Српска православна црква и верници данас обележавају два празника, посвећена Светом апостолу и јеванђелисти Луки и Светом Петру Цетињском.
Свети Лука један је од првих проповедника хришћанства, савременик Исуса Христа и аутор једног од четири Јеванђеља.
Црква га сматра оснивачем хришћанског иконописа, пошто је живописао три иконе Пресвете Богородице и иконе Светих апостола Петра и Павла.
Верује се да је Свети Лука лично познавао Богородицу и да су три иконе са њеним ликом које је светитељ насликао најближе њеном правом изгледу. Због овога се сматра оснивачем хришћанског иконописа. Његове мошти се чувају у Цариграду.
Празник је у народу познат као Лучиндан и честа је слава српских православних породица. Свети Лука је заштитник лекарске професије и многих болница.
У Србији ових дана концима опасују торове да вукови не даве стоку. Позната је изрека: „Иде Лука, ето вука”. Са друге стране, и зима је ту, куца на врата. Каже се: „Свети Лука, снег до кука”. Зато се ваља што пре припремити.
У Црној Гори кажу да је дуга на небу појас Светог Луке и да, уколико је видите, то значи да свети Лука моли бога за нас.
Данас не смете да будете преки и нервозни јер је Свети Лука био благ и миран, увек помагао људима.
Успомена на Светог Петра Цетињског
Међутим, црква обележава још једног свеца, истина много новијег датума. Свети Петар Цетињски живео је крајем 18. и почетком 19. века у Црној Гори.
Године 1784. постао је митрополит и господар Црне Горе. Црква памти, а народ посебно слави, његову победу над Наполеоновом војском у Боки и Далмацији. Живот је посветио борби против непријатеља и помирењу завађених прелема у Црној Гори.
Његове чудотворне мошти почивају у Цетињском манастиру. Иако представници две различите епохе и Лука и Петар својим делима задужили су православље. Зато је и црвено слово и не ваља се бавити тешким пословима.