Тимочка КрајинаБор„Сигурне стазе”: Има ли бициклиста у Бору?

„Сигурне стазе”: Има ли бициклиста у Бору?

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Има ли бициклиста у Бору?

Да на самом почетку одговорим на питање из наслова текста који је пред вама. Бициклисти у Бору свакако постоје! И то свих генерација и узраста. Довољно је само погледати улице Моше Пијаде и Краља Петра I када су затворене за моторни саобраћај.

Такође, треба прошетати до Црновршке пруге или поћи до Борског језера како би се видело да постоје и да их је све више. Највише бициклиста има међу нашим млађим суграђанима што је позитиван тренд који свакако треба подржати и стимулисати. Једини који изгледа бициклисте не виде су доносиоци одлука и креатори система у Градској управи Бор!

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Има ли бициклиста у Бору?

Забрињавајући податак је, да је у протеклих пет година у Бору повређено 12 бициклиста, док је један наш суграђанин смртно страдао. Овај податак је требао да покрене доносиоце одлука у Градској управи да предузму адекватне мере и акције како би се број повређених и смртно страдалих бициклиста смањио. Међутим, нажалост није предузето ништа!

Један од кључних проблема безбедности бициклиста у Бору је саобраћајна инфраструктура која није прилагођена овој категорији учесника у саобраћају (не постоје бициклистичке стазе/траке, уређена паркиралишта, сервиси за бицикле итд.). Самим тим бициклисти су принуђени да се крећу коловозом где их возачи моторних возила третирају као неку врсту страног тела или ометача саобраћаја, а не као саставни део саобраћајног система.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Има ли бициклиста у Бору?

У прилог горе наведеног говоре и резултати истраживања које је спровело наше удружење у склопу пројекта „Стазе урбане мобилности за град Бор”. Наиме 91% Борана сматра да је Бору потребна бициклистичка инфраструктура. Такође, највећи проценат грађана Бора подржава мере (формирање зона 30, зона успореног саобраћаја, пешачких зона и сигурних стаза) који имају за циљ да доведу до нижих брзина кретања у граду, а све са циљем промовисања активних видова превоза и прилагођавање инфраструктуре рањивим учесницима у саобраћају (деца, бициклисти, пешаци, особе са инвалидитетом, старија лица, мајке са децом у колицима итд.).

Поменуте зоне подразумевају другачији приступ решавању проблема и другачије обликовање саобраћајног простора уз примену иновативних, практичних и једноставних решања која би задовољила све учеснике у саобраћају. Другим речима, уређењем ових зона треба се фокусирати на човека и стварним захтевима и потребама које имају Борани.

Циљ је да се саобраћајним повезивањем зона 30, зона успореног саобраћаја и бициклистичких стаза/трака у Бору формирају „Стазе урбане мобилности” које би биле прилагођене рањивим учесницима у саобраћају (деца, старија лица, особе са инвалидитетом, бициклисти итд.)

Дигитални модел и предлог Стаза урбане мобилности за град Бор је доступан на mobilitybor.com.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Има ли бициклиста у Бору?

Предност ових зона која је јако важна је то што и деци омугућава да користе бицикл као превозно средство. По тренутно важећем Закону о безбедности саобраћаја, деци испод 12 година је забрањено да учествују у јавном саобраћају, осим у зони школе, зони успореног саобраћаја, зони 30 и бициклистичким стазама. Самим тим увођењем ових зона створили би се услови за безбедно учествовање деце у саобраћају.

Улица је основни архитектонски простор града и није намењена само за кретање моторних возила, већ и за кретање осталих учесника у саобраћају!

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Има ли бициклиста у Бору?

Да би дошли до задовољавајућег решења потребно је сагледавање целокупне уличне мреже града Бора и предузимање низа саобраћајно-регулативних, грађевинских, урбанистичких и архитектонских мера чији би циљ био формирања јединственог и безбедног простора доступног за све кориснике.

Такође, велики проблем представља што град Бор нема јединствен руководећи документ у виду Стратегије за безбедност саобраћаја и Плана одрживе урбане мобилности, који се, у смислу саобраћајне политике, свеобухватно баве принципима бициклистичког саобраћаја и свим његовим аспектима и који дају смернице за његов развој са конкретно постављеним циљевима.

Удружење „Сигурне стазе” Бор – Има ли бициклиста у Бору?

Поменути пројекат се везују за циљеве декаде безбедности саобраћаја 2021. до 2031. проглашене од стране Уједињених нација. И за један од циљева одрживог развоја Уједињених нација који носи назив „Одрживи градови и заједнице” који има за циљ стварање одрживих градова – градова који су приступачни, са добрим системом јавног превоза, бициклистичком и пешачком инфраструктуром и великим бројем зелених површина.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб