Председник је у једном од својих обраћања народу, прогласио здравствену здравствену за 4. темељ нације, с пуним правом.
Ковид криза је разрушила здравствени систем и пореметила пружање основних здравствених услуга. Светска здравствена организација поручује да нема здравствене сигурности без локалне здравствене заштите, што значи да је примарна здравствена заштита од суштинског значаја за опоравак здравстевене заштите и здравственог система у целини и за брз здравствени опоравак нације.
Приватна лекараска пракса није могла, нити заменити, нити пружити оно и онолико здравствене заштите колико је народ изгубио на локаланом нивоу. Донекле је, уз огромне напоре и пожртвовање, примарна здравствена заштита у домовима здравља успела да обезбеди континуитет између стања пре епидемије и годину и по дана после тога, колико траје ковид криза. У ванредним ситуацијама једино примарна здравствена заштита може да обезбеди поменути континуитет.
Пандемија је широм света, а код нас епидемија, онемогућила у великој мери, пружање универзалних здравстених услуга и задовољавање основних, свакодневних здравстевних потреба. Примарна здравствена заштита може да одговори на широк спектар здравствених потреба, од промоције и превенције до дијагностике и лечења и рехабилитиције за 80% становништва неке територије, прецизније, подручја локалне самопуправе или општине. Њено седиште је Дом здравља који треба вратити на претходни ниво. Пре свега ојачати кадровски.
Председник је доделио дипломе и обећао радна места најбољим младим лекарима. Изградња болница пробудиће жеље младих лекара за специјализацијама клиничких дисциплина, тј. за рад у савременим болницама, Али, показало се у епидемији вируса COVID-19 у нашој земљи да су оне могле само побољшати лечење оболелих и један број спасти од превремене смрти, али нису успеле да смање јављање новозаражених особа од корона вируса у заједницама широм Србије. Док нисмо применили вакцине, „ми се повлачили пред ковидом“, како једном рече проф. Тепавчевић. Тек са њима, могли смо прећи у офанзиву против корона вируса. Зато би било добро да млади лекари започну своју каријеру у домовима здравља, у примарној здравственој заштити, где би се кроз неколико година могли боље припремити и за специјалистичке студије.
На крају да додам, ако је здравствена заштите 4. стуб државе Србије, њен темељ је примарна здравствена заштита у домовима здравља. Колику пажњу треба томе посветити најбоље говори порука Светске здравствене организације да нам је „COVID-19 много тога одузео. али такође пружио прилику да примарну здравствену заштиту поставимо као темељ здравије, сигурније и поштеније будућности за све и свугде“.