Поводом Дана ургентне медицине – 27. маја, у Зајечару је конференцију за медије одржао др Миљан Јовић, начелник зајечарског Ургентног центра. Овом приликом је истакао да је иза лекара веома тешка година, у којој су свакодневно имали трку за живот пацијената с временом.
У Здравственом центру Зајечар ради 20 лекара у систему ургентне медицине и око 40 медицинских сестара и техничара. Кроз зајечарски Ургентни центар месечно прође око 1.500 пацијената.
„На сцени је данас и популаризација ургентне медицине. Сви смо гледали серију ’Ургентни центар’ где пацијенти долазе сами или их доводи Хитна помоћ, где се дијагнозе сипају из рукава, где се све решава брзо, где нема много крви, јаука и бола, али реалност у правим ургентним центрима је малкице другачија. И овде пацијенти долазе сами или их хитна помоћ довози, међутим код значајног броја пацијената тегобе су непознатог узрока које морамо што пре дефинисати. Крв, бол, туга и смрт, све је то стварно. Имамо трку за живот са временом, трку за што бржим дефинисањем стања, трку за применом праве терапије и на крају трку за осмех и излечење пацијената. Ургентна медицина је и решавање инфаркта, и прелома, и решавање хитних операција, и решавање тромба. Ургентна медицина се шири и ван суштинских оквира ургентне медицине у ужем смислу”, рекао је примаријус доктор Миљан Јовић, оснивач и члан председништва Друштва лекара ургентне медицине Србије и начелник Ургентног центра у Зајечару.
Први пут термин ургентна медицина употребљен је 1954. године. 1960. године је први ургентни центар у САД-у. У старој Југославији, 1979. године је први пут уведен програм специјализације ургентне медицине у Југославији. Само две године касније је почела са радом служба хитне медицинске помоћи у Зајечару. Служба Хитне помоћи у Зајечару ове године слави 40 године рада. 1987. године је почетак рада ургентног центра у Београду. 1992. године је у Београду започела специјализација ургентне медицине, и од тада започиње модернији развој специјалиста који и даље траје и у плану је да се и даље осавремењава. 2016. године је почео са радом Ургентни центар у Зајечару и ове године слави пет година.
Мото дана Ургентне медицине је „Ми смо увек ту за вас”, а др Јовић истиче да је овај мото оправдан и доказан нарочито у вемену пандемије. Др Јовић подсећа да је током претходних годину дана од вируса корона преминуло више од сто лекара и више од тридесет медицинских сестара и техничара.
„Ове године, а у вези са пандемијом са којом смо били, и још увек смо изложени, ове године је мото ’Ми смо увек ту за вас’, што и јесте тако. У време пандемије је још израженије било. Брза трансформација медицине је морала да се деси да би се здравствени систем сачувао. Морали смо да одвојимо пацијенте који су били сумњиви или су имали потврђену ковид инфекцију од других пацијената, то није било лако, ни физички, а ни организационо. Пандемија је једна врста масовне несреће и прошла је све фазе које масовна несрећа пролази. Једна од првих фаза је фаза хаоса, друга фаза је прикупљање могућности, трећа фаза је фаза стабилизације и на крају излазак из кризе када се све фазе прођу. Није било лако, ни организационо, али успели смо да заштитимо здравствени систем, увек смо ту за вас. И у време пандемије и ван времена пандемије, Ургентни центар никад не престаје са радом и тако ће и бити. Морамо да се подсетимо да је у току пандемије преминуло више од сто лекара и више од тридесет медицинских сестара и техничара, међу њима су и двоје специјалиста ургентне медицине. Докторка Снежана Живковић, из суседног града, Бора. Један млади колега Слободан Благојевић, такође специјалиста ургентне медицине из Чачка. Такође, преминуо је и доктор Миодраг Лазић који је био директор Ургентног центра у Нишу.”
Друштво лекара ургентне медицине Србије је основано 2014. Године. У овом тренутку броји више од 470 чланова из земље, свих бивших република СФРЈ и иностранства.
„Јако смо поносни на то. Друштво лекара ургентне медицине Србије је национални представник српске ургентне медицине у Европском удружењу за ургентну медицину и заједно са њима сарађујемо”, каже др Јовић.
Он је додао да се у зајечарском Ургентном центру обави око 1.500 прегледа месечно.
„Ако бисмо то упоредили са Београдом који на дневном нивоу има око 800 до 1.000 пацијената прође кроз Ургентни центар, па пута 365, па израчунајте. А код нас је око 1.400/1.500. Е сада, у време ковида се смањило, јер људи нису ни смели ни хтели да дођу, а сада се полако враћа на старо, али то је свуда тако, невезано за Зајечар.”
Дан Ургентне медицине 27. мај промовише се од стране Европског удружења за ургентну медицину – ЕуСЕМ чији су лекари ургентне медицине поносни чланови и тиме и представници ургентне медицине у Србији. Званичним обележавањем 27. маја лекари желе да уједине целокупну јавност и људе који су кључни у одлучивању и размишљању о ургентној медицини, формирајући правце њеног развоја.