ВестиВерници данас славе Марковдан

Верници данас славе Марковдан

Свети Марко – Марковдан

Српска православна црква и верници славе данас Марковдан, празник посвећен Светом апостолу Марку. Написао је Јеванђеље, а познат је и као сапутник и први помоћник апостола Петра. Свети Марко је честа крсна слава у Шумадији, али и слава појединих градова и места.

Марковдан се у Србији обележава и празнује од давнина, а веровало се да ће онога ко се данас греши и не поштује апостола Марка стићи казна.

Српски сељак на данашњи дан није излазио на њиву нити радио у пољу јер је страховао да ће га Свети Марко казнити олујом, градом и громовима.

Апостол и јеванђелиста Марко (Јован Марко) био је син богате жене Марије, која је била пријатељ хришћанима, један је од апостола (ученика) Исус Христа и аутор првог Јеванђеља.

Према предању, његов ујак, Апостол Варнава и апостол Павле узели су га у пратњу на првом мисионарском путовању у Антиохију. Kасније са ујаком Варнавом одлази на Kипар, а са апостолима Петром и Павлом у Рим. Свети Петар поставља Марка за епископа и шаље га у Мисир да проповеда. Тако је Свети Марко био први проповедник Јеванђеља и први епископ у Мисиру. Проповедао је у Ливији, Амоникији и Пентапољу. Из Пентапоља прешао је у Александрију.

У Александрији Свети Марко је основао цркву Божју, поставио епископа, свештенике и ђаконе. Предање га сматра оснивачем Цркве у Александрији. Уморен од незнабожаца сахрањен је био у Александрији. Године 828. његово тело украли су млетачки трговци и однели га у у Венецију где данас лежи његов саркофаг у цркви светог Марка.

Апостол Марко је писац, по времену писања, првог Јеванђеља, које носи његово име – Свето Јеванђеље по Марку. Српска православна црква слави светог јеванђелисту и апостола Марка (Марковдан) 8. маја по грегоријанском календару (25. април по јулијанском календару).

Обичаји и народна веровања

За Марковдан се од давнина везују многобројни обичаји и веровања.

Међу Србима влада веровање које каже да ако је неко Ђурђевдан дочекао у кревету, што значи да ће остатак године бити дремљив и болешљив, онда би тај требало и на Марковдан да одспава, јер ће се тако избавити од поспаности и болести.

На Марковдан верује народ, никако не ваља дремати преко дана јер ће се онда бити бунован и поспан преко целе године, изузетак су они који су већ „згрешили“ и спавали на Ђурђевдан.

Овај дан су празновали ковачи верујући да би им мишеви изгризли мехове ако би тог дана радили.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб