Можда сте од оних који верују да судомашина није најнеопходнији уређај у домаћинству и да је вид помодарства и лењости модерних домаћица. Међутим, јесте ли се икада стварно запитали може ли куповина и коришћење машине за судове да смањи потрошњу воде и електричне енергије, а тиме и уштеди новац?
Пре него што сасвим избаците судомашину са списка за куповину, прочитајте овај текст и процените да ли вам се куповина судомашне заправо исплати.
Предности судомашине
Предности судомашине су бројне. Ако знате како да је правилно употребљавате, машина за прање судова може да вам уштеди новац, енергију и време и у потпуности замени ручно прање судова.
Велика уштеда воде и електричне енергије
Веровали или не – машинско прање судова је знатно ефикасније од ручног прања! Већина савремених модела реномираних брендова као што су Bosch судомашине, Горење, KG или Беко одликују се високом енергетском ефикасношћу, штеде воду и електричну енергију, што је доказано и бројним истраживањима.
При једном ручном прању судова морате да имате: детерџент, крпе, сунђере, сушилицу за судове и воду, тачније – чак 49 литра воде! Док новије машине, према Савету за одбрану природних ресурса, користе само 11 литара воде. Исто тако, у току једног циклуса прања, судомашина троши двоструко мање електричне енергије, коју бисте иначе потрошили на грејање воде за ручно прање посуђа.
Судомашина штеди ваше време
Ако сте константно у журби, заузети обавезама и послом, за вас је машина за судове просто неопходност. Куповином судомашине, уштедећете напор и време које изискује ручно прање судова, темељно и без много муке ћете очистити све посуде и тањире које користи ваша велика породица.
Нека истраживања показују да нам машина за судове на годишњем нивоу уштеди чак 230 сати, што је готово 10 дана нашег живота! Замислите шта сте све могли да урадите за то време које сте потрошили на прање есцајга, порцелана и чаша?
Боље чисти судове и убија бактерије
И поред упорног трљања, рибања и потапања судова, на неким шерпама и плеховима опет остане загорелих остатака хране. Колико год добре детерџенте и грубе сунђере користили, ручно прање у неким случајевима не скине сву маст, прљавштину и не убије све бактерије.
Савремене машине могу да загреју воду и до 90 степени Целзијуса. У комбинацији са таблетама за машину за судове и под овом температуром, нечистоће и бактерије просто немају шансе. Чак и кад носите гумене рукавице, ваше руке толико врелу воду не би поднеле, као ни снажне млазове које производи машина и тиме ефикасно и детаљно дезинфикује посуђе.
Судомашина чува околину
Усвојено је мишљење да судомашине троше много енергије при раду и тиме имају штетни утицај на околину. Међутим, доказано је да машина за прање судова у периоду од десет година искористи само половину енергије коју бисмо иначе потрошили при ручном прању посуђа.
Многе модерне машине направљене су тако да брзо и ефикасно перу судове, али и да имају бројне eco-friendly карактеристике. На тржишту имамо велики избор судомашина високе енергетске ефикасности (то су уређаји које на себи имају ознаку А, А+, А++), по веома повољној цени.
Да ли судомашина има недостатке?
Судомашина са собом носи и одређене недостатке. Пре него што одлучите да је купите, размислите да ли сте спремни да научите како се машина за прање судова користи и како се одржава.
Морате да знате како се правилно користи
Да би прање у машини за судове било ефикасно, морате да знате како се судомашина правилно користи. Зато, немојте одмах бацати упутство за употребу!
Потрудите се да прочитајте када да користите одређене програме за прање судова (не морате увек прати посуђе на температури од 60 степени, понекад је сасвим довољно и брзо еко прање) и видите како се правилно ређају судови у вашој машини, (да бисте максимално искористили простор уређаја и укључивали га само када је сасвим пун).
У супротном, ако не прочитате упуство за употребу и не користите правилно судомашину, неће бити велике уштеде електричне енергије, нити блиставог посуђа!
Судомашина захтева одржавање
И судомашина захтева одржавање и повремено чишћење како би се спречила појава непријатних мириса. Срећом, како многе машине имају програм самочишћења који убија бактерије у свим деловима уређаја, ни одржавање овог апарата није велики и напоран посао.
У зависности од тога колико често користите машину и да ли судове пре стављања у уређај испирате од остатака хране, судомашину можете чистити једном у два до три месеца.
Довољно је да крпом и сунђером обришете унутрашњост и спољашност машине за судове, извадите и проперете водом елису, бризгаљке и корпе. Такође, никако немојте заборавити да очистите и филтер машине.
Не могу сви судови у судомашину
Некада је ручно прање безбеднија опција! Посебно ако имате вредан порцелан који сте добили од баке или омиљене осликане стаклене чаше које сте купили на неком путовању. Овакво посуђе може да се оштети приликом прања у судомашини, или да оштети саму машину.
Ако нисте сигурни шта сме да се пере у машини за прање судова, а шта не, прочитајте упутство за употребу судомашине. Свакако, коју год машину за судове имали, избегавајте да у њој перете дрвене предмете, тефлонске тигање и лонце и посуде са танком пластиком.
Ручно прање је потпуно надмашено савременим судомашинама! У еколошком и економском смислу, машине за судове се веома исплате. Ипак, размислите о свим предностима и недостацима ових уређаја, те изаберите онај модел који највише одговара потребама вашег домаћинства.