Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде спремно је да уложи новац у реконструкцију Фабрику воде, рекао је министар Бранислав Недимовић јуче приликом посете Зајечару. Влада Републике Србије ће кроз пројекат „Србија 20–25” овде радити и на пречишћавању отпадних вода и на изградњи канализационих система.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић са градоначелником Бошком Ничићем јуче је обишао Фабрику воде и уверио се да је систем аутоматизован, као и да се строго води рачуна о исправности воде. Цео систем водоснабдевања грлишком акумулацијом стар је више од 3 деценије.
„У разговору са градоначелником Зајечара и директором предузећа које је надлежно за послове водоснадбевања, има неколико праваца у којима желимо да се ово развија, а то је потпуна аутоматизација и ремонт читаве Фабрике за производњу воде, јер је ово урађено пре 30-ак и више година. Тада су то биле најсавременије фабрике, међутим, свако време има своје бреме, то је опрема из 1980. године и сада је зрело за озбиљан ремонт”, рекао је ресорни министар обилазећи Фабрику воде у Зајечару.
Постоје савремени системи који су почели полако да се уводе и у зајечарски „Водовод”, али се на њиховој модернизацији мора још много урадити. Изградња вештачке акумулације бране и Фабрике воде једна је од најважнијих инвестиција икада јер Зајечар припада малој групи градова који имају уредно водоснабдевање.
„Ово је 21. век. Ово Грлишко језеро је толико важан ресусрс, који са једне стране омогућава питку воду за становнике Зајечара, а са друге стране је заштита од проблема са којим се у последњих 10 година сусрећемо у великом обиму. Постоји предлог за улагање у Грлишко језеро и његово потпуно одмуљавање”, казао је Недимовић приликом обиласка Грлишког језера.
„Јако је важно да улажемо сва средства да не буде сад ниво језера 18 метара, а на неким местима 3–4 метра, онда сами себи скачемо у стомак и то је озбиљна инвестиција од пар милиона еура и Министартство пољопривреде је спремно овакву ствар да подржи, исто тако и у делу суфинансирања везано за ремонт комплетне Фабрике воде на простору града Зајечара”, додао је Недимовић.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић је подсетио колико је значајно да се сачува овај ресурс.
„2,2 милиона је ушло у зајечарски ’Водовод’ само за замену 56 километара азбестних цеви, да проширимо Зону ’Исток’, да спустимо од Шипикова и Великог Јасеновца према Бруснику, Кленовцу и свим овим селима да затворимо са Салашем, више не можемо да рачунамо на Совинац јер је то приватно језеро. Коначно да завршимо тај велики пројекат. Видим да је министар расположен да нам помогне да реконструишемо Фабрику воде, ми сами четири милиона евра не можемо да одвојимо, али можемо заједно”, рекао је Ничић.
„Ресурс 21. века је вода, здрава, пијаћа вода, борба ће се водити за здраву, пијаћу воду, а не за нафту. Ми имамо резервни ресурс, то је наша Тупижница која може да испоручи неких 800 литара у секунди”, казао је Ничић.
Град Зајечар сада троши петину капацитета Грлишког језера, али важна је, како наводи Ничић, резерва за будућност, да Зајечар има још здравију и квалитетнију пијаћу воду, где је само потребно додати хлор и ништа више.
Министар Недимовић обишао је и село Грлиште и разговарао са мештанима из овог села, који су већ користили субвенције за подршку пољопривредницима. Као што је познато држава Србија и град Зајечар пружају подршку пољопривредницима. Само град Зајечар је у последњих неколико година издвојио више од 30 милиона динара, а ускоро ће бити и нови конкурс.
Приликом посете Грлишту Министар Недимовић је најавио и нову кредитну линију за пољопривреднике укупне вредности 38 милиона долара.