Поводом 102. годишњице ослобођења Зајечара у Првом светском рату, у Историјском архиву „Тимочка Крајина” отворена је интерактивна изложба „France eMotion” Француског института у Нишу. Тема поставке је француско културно наслеђе. Изложбу је отворио амбасадор Републике Француске Жан-Луј Фалкони.
Међународна изложба „France eMotion”, креирана од стране „Atout France” у партнерству са Француским институтом, води гледаоца на јединствену шетњу у упознавање са француском културном баштином, на раскршћу фотографије, проширене стварности и дигиталне анимације.
„Изложба је представљена на 35 паноа и она је интерактивна. Први пут да мобилном апликацијом прикажемо слику са анимацијама. Документа из прошлости служе да бисмо боље разумели садашњост и надали се бољој будућности. Култура је есенција лепоте која треба да нас избави од зла које нас је задесило. И у најтежим временима, наше друштво је посезало за културом. Захваљујем се Француском институту у Нишу, јер имамо изузетну сарадњу”, истакао је Велибор Тодоров, директор Историјског архива „Тимочка Крајина” у Зајечару.
„Признајем да сам веома дирнут и срећан што сам овде у Зајечару. Импресиониран сам доласком у Зајечар, јер се овде осећам јако пријатно. Подсетили сте овом изложбом на генерала Франсоа Леон Жуино-Гамбета. Ова изложба је део присуства Француске у Зајечару. Захваљујем вам се што је изложба на оваквом месту, где се чува ваша културна баштина”, поручио је Жан-Луј Фалкони, амбасадор Републике Француске у Србији.
Након пробоја Солунског фронта извршеног у садејству са српском војском, генерал Франсоа Леон Жуино-Гамбета је са својом коњичком бригадом 19. октобра 1918. године ослободио Зајечар. У знак дубоке захвалности за дугоочекивано ослобођење, Зајечарци су тог дана приредили дочек који је дирнуо ослободиоце: у граду са подигнутим и окићеним тријумфалним капијама француски војници дочекани су игром, поклонима и певањем „Марсељезе”. Дани ратног тријумфа и ослобођења остали су урезани у сећање Зајечараца и француских војника и створили темељ за грађење потоњих веза.
Посетиоци ће моћи да разгледају изложбу од 20. октобра до 6. новембра 2020. сваким радним даном од 10:00 до 14:00 часова. У складу са тренутно важећим мерама заштите од корона вируса, посета изложби ће бити дозвољена у групи од највише десеторо људи.