ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Ајд’ Јово поново

Рајачка народна школа здравља: Ајд’ Јово поново

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

После свакодневног повећавања броја оболелих од вируса COVID-19 у Србији и седнице Кризног штаба 16. октобра, дошло је до панике међу његовим стручњацима.

Донето је пет одлука, од којих су неке одмах оповргнуте. На пример: донета је одлука да се маске носе стално и на отвореном простору, да би се после непуних сат времена та одлука оповргла, изјавом плаве професорице да то није одлука већ само препорука.

Очигледно је да су ковид стручњаци Кризног штаба, као што су и до сада били, спутани у своме раду предлозима и одлукама властодржаца и да не доносе одлуке које се заснивају на јединственом научном, епидемиолошком методу у сузбијању епидемија. Сходно том приступу, свако зашто мора да им своје зато, односно свака одлука мора да има своје стручно, научно објашњење.

Истиче се опет значај свемогуће, рекло би се чаробне, маске, омрзнуте у народу, у спречавању ширења заразе што није тако, а затим инсистира на држању одстојања, хигијенском понашању и самодоговорном затварању у станове и куће.

Све те мере, које су стандардне имају свој значај и утицај на ширење епидемије, али је не могу прекинути и зауставити. То се видело и у покушајима, без успеха, да се први талас оболевања од корона вируса прекине и заустави. Поменуте мере донете на Кризном штабу само успоравају ток епидемије, а њено заустављање одлажу на неодређено време. Има се утисак да неко намерно успорава и растеже ток епидемије до ко зна када, из ко зна каквих разлога и интереса.

Ове стандарде мере у малој мери спречавају ширење епидемије. Зато епидемија пламти у великим градовима, из тих жаришта се попут шумског пожара шири по Србији, сагоревајући све што је осетљиво на корона вирус, осим оних који су развили толико самоодговорности и преданости да строго примењују мере заштите.

У ишчекивању вакцине Србија полако иде ка развијању колективног имунитета, препуштајући корона вирусу своје становнике, уместо да спречава даље разболевање становништва. Нема краја епидемији док се напори здравства и заједнице не усмере ка тражењу извора заразе и поступцима са њима.

Ковид амбуланте и подручни Заводи за јавно здравље не траже изворе заразе и њихове контакте на терену, препуштајући онима који се разболе да се сами јаве и потраже помоћ.

У Тимочкој Крајини, школе се добро држе. За сада нема у њима оболелих. Ако би спречили да у школе уђу оболели и заражени корона вирусом, школе би могле одолети и налету тзв. трећег таласа вируса COVID-19. Све зависи од добре сарадње родитеља, наставника и ђака, која је током скоро седам недеља од почетка школске године била одлична.

У ситуацији када се у Србији број новооболелих повећава из дана у дан, а сигурно је вишеструко већи од оног објављеног на званичним сајтовима и у медијима, власт у Србији која директно руководи Кризним штабом, најављује поново затварање школа од 1. и увођење карантина, а можда и полицијског часа од 8. новембра.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб