Библиотека „Центар за културу” Кладово омогућава својим ревносним најмлађим корисницима изнајмљивања 20 микробитова и 5 комплета „BOSON” сетова са којим уз забаву и учење могу применити технолошко дизајнирање и програмирање.
Компјутерско програмирање се учи на посебно осмишљеним платформама које имају детекторе за покрет, пад, нагиб и вибрације, мере температуру и јачину светлости, у себи имају уграђен компас и детектор метала. Све наведене карактеристике овог микробит система, могу да се примене у програмирању.
Микробит сетови се издају на коришћења на 10 дана.
Подсећамо, Регионални пројекат Института за развој и иновативност младих (ИРИМ) из Хрватске, уз локално партнерство „Фонда Б92” и његовог програма „Битка за знање”, у оквиру пројекта „Дигитални грађанин” опремила је Библиотеку „Центар за културу” са 20 микробитова и 5 комплета „BOSON” сетова.
Циљ овог пројекта је да се користе нове технологије и да се подстакну нове генерације да их користе на забаван начин који доприноси боље памћење, вештине решавања проблема, развијање дигиталних вештина као и критичко размишљање.
Чак 65 одсто од укупног броја данашњих ђака у будућности радиће послове који још не постоје. Припремање младих људи за свет сутрашњице никада није било изазовније. Истраживања показују да ће дигиталне вештине бити потребне за 90 одсто свих послова у будућности.
Микробит има чипове, монитор, сензоре. Може да препозна покрет, трајан је, неће се разбити, можете га користити на најразличитијим предметима – проверава температуру, мери јачину светлости, броји кораке…
Коришћењем микробита побољшаће се квалитет дигиталне писмености ученика при изласку из основне школе, која је, већ наслућујемо, неопходна, поред читалачке и математичке писмености.
Основна идеја је да се укључи велики број деце и да им се покаже да је програмирање забавно занимање.
Радионице по овом принципу, Библиотека је организовала током 2019. године у сарадњи са свим основним школама на подручју општине Кладово, где је уочено велико интересовање, али и знање деце.