Пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам” данас је објавио конкурс за доделу бесповратних средстава у циљу ублажавања економских последица насталих због пандемије вируса COVID-19 у сектору туризма, са укупним буџетом од милион евра.
Пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам” финансира Европска унија, суфинансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој (БМЗ), а спроводи Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Пројекат је усмерен је на развој туризма као значајног привредног потенцијала за подстицање економског развоја источне Србије и Доњег Подунавља.
GIZ ће одржати две инфо-сесије у петак, 3. јула, од 18:00 часова и у понедељак, 6. јула, од 13:00 часова, на којима ће поред представљања програма и процедура, потенцијални подносиоци пројеката имати могућност да поставе питања и добију појашњења о детаљима позива.
Инфо-сесије биће организоване онлајн и моћи ће да им се приступи путем линка (петак, понедељак) или Фејсбук странице.
Конкурсна документација доступна је на овом линку.
Право учешћа на конкурсу чији је циљ помоћ приватним предузетницима да превазиђу последице изазване COVID-19 пандемијом у сектору туризма имају потенцијални корисници са територија следећих градова и општина: Бољевац, Бор, Голубац, Кладово, Књажевац, Мајданпек, Неготин, Пожаревац, Смедерево, Сокобања, Велико Градиште и Зајечар.
Главни циљеви пружања бесповратне помоћи усмерени су на:
- Унапређење безбедносних и хигијенских стандарда објеката и услуга које се нуде туристима;
- Модернизацију смештајних и угоститељских објеката, објеката за дегустацију, инфо-пунктова, сувенирница и других туристичких садржаја. То обухвата, мада не искључиво, трошкове за следеће активности:
– Реновирање/ адаптација/ проширење/ унапређење квалитета објеката, укључујући набавку неопходне опреме (намештај, кухињске апарате итд.) ;
– Инфраструктура малог обима и опрема за постојеће или нове активности у понуди подносиоца захтева, као што су бициклизам, вожња кајаком, набавка шатора, спортске опреме, итд. - Увођење нових туристичких производа и услуга;
- Увођење нових продајних канала;
- Промотивне активности.
Подносиоци захтева за бесповратну помоћ могу бити:
- физичка лица која пружају услуге смештаја,
- регистрована пољопривредна газдинства,
- микро и мала предузећа (до 50 запослених).
За доделу бесповратних средстава могу конкурисати предузетници из следећих 12 градова и општина:
- Бољевац
- Бор
- Голубац
- Кладово
- Књажевац
- Мајданпек
- Неготин
- Пожаревац
- Смедерево
- Сокобања
- Велико Градиште
- Зајечар