ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Како живети са корона вирусом?

Рајачка народна школа здравља: Како живети са корона вирусом?

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

Кризни штаб борбе против корона вируса и стручњаци који учествују у његовом раду признају да нису успели да укроте епидемију корона вируса у Србији онако како су прогнозирали. Борба ће бити настављена.

Помиње се могућност наступања другога таласа епидемије на јесен, а први још није стао. У таквој ситуацији, док не буде пронађен лек и вакцина, предлаже се народу Србије да „научи да живи са короном“. Али, нико не каже – како! Живот сваког од нас почиње сваког јутра и траје до вечери, док не пођемо на спавање. Ако морамо да се привикнемо да живимо са корона вирусом, то значи да је он присутан у нашем животу од тренутка када смо се пробудили, док не одемо на починак.

Научити да се живи са корона вирусом је сложен изазов, како за школоване људе, тако и за лаике. Побољшање дијагностике и ефикасности у лечењу тешких болесника од хроничних масовних неизлечивих болести (инфаркта, можданог удара, шећерне болести и рака) захтевали су увођење едукације о побољшању квалитета живота таквих болесника. И ево, сада, то исто, у борби са вирусом COVID-19, када професионалци и одговорни који се баве сузбијањем епидемије упућују поруке да ћемо морати да се навикнемо да живимо са корона вирусом у наредном периоду, док не стигне вакцина и не открију се добри ефикасни лекови против те болети. Међутим, требало би рећи како то постићи. За то је потребно не само солидно знање него и креативна машта.

Колико је то сложено питање видео сам када сам се ових дана нашао на зеленим пијацама у два града Тимочке Крајине вођен јудном идејом, која се препоручује лекарима превентивне медицине за њихово деловање у свакодневици. Посетио сам пијаце да бих видео како се народ понаша у вези примене мера заштите од корона вируса, где сам био у ситуацији да смишљам одговоре на нека питања о храни. Рецимо, један мушкарац, који је управо куповао лубеницу пита да ли треба и како да је дезинфикује пре употребе. Одговорих му: „Опери је пре употребе под млазом текуће воде, а онда добро опери руке и једи”. Једна домаћица показује ми поврће у цегеру и пита да ли сада да све то поврће напрска дезинфекционим раствором који је купила у апотеци и користи га у борби против корона вируса. И њој сам препоручио да је довољно само добро опрати поврће под млазом текуће воде. Али поставише ми још једно питаање на које нисам одговорио: „Да ли се корона вирус преноси новцем? Како да дезинфикујем новчанице, докторе?”, питао је радознали мушкарац. Настојао сам да у сећању на литературу нађем нешто што би га задовољило, али нисам успео.

На киоску за новине, опет питање на које нисам дао задовољавајући одговор, да ли се корона вирус преноси новинама и шта да се уради с њима да се то спречи.

Значи, од јутра до вечери, у животу, у свакодневици јављају се низ ситуација у којима треба нешто предузети да би се спречило преношење корона вируса у епидемији која не мисли да стане. Здравствени радници су пред новим изазовом – здравственим васпитањем народа. Здравственим васпитањем народа не само да се доприноси одговорнијој примени мера заштите од вируса COVID-19, него и побољшању квалитета живота који је угрожен у условима неизвесности, болова и патње коју COVID-19 са собом доноси.

У вези са претходним, написао бих још нешто: Биће тешко живети са корона вирусом, али је најгоре ако прихватимо да је тај начин живота наша судбина. Живот са корона вирусом значи – свакодневна борба са њим, чији је смисао и крајњи циљ да не оболите.

Зато предлажем да борби са короном приступите у три повезане етапе:

  1. Обавештавајте се о корона вирусу! Настојте да ваша знања о корона вирусу буду што боља и примењива свакодневном животу. Распитујте се и разговарајте о вирусу COVID-19 са онима који боље од вас знају о њему. У првом реду са лекарима и медицинским сестрама, просветним радницима и другим школованим људима. На киосцима се може наћи, одлично написана брошура Др Ванг Џоуа: „Промените навике, сачувајте живот”, „Како да избегнемо корону”, „Приручник о превенцији и контроли вируса COVID-19” итд. Читајте је више пута пажљиво и покушајте да оно што сте научили из те корисне књиге примените у животу. Читајте и другу научну литературу о томе. Пратите шта медији Тимочке Крајине објављују о томе: „Радио Магнум”, „Тимочка”, „ЗаМедиа”, „Алекмед”, лист „Тимок” и др.
  2. Мобилишите се! Спавајте довољно дуго око 8 часова дневно, ради одржања имунитета, храните се здраво, обављајте редовно полне односе са својим брачним другом или сталним партнером, примењујте све мере заштите против инфекције вирусима, крећите се, будите активни на отвореном простору, радите свој посао уз поштовање свих мера заштите, шетајте дуго поред реке или језера, у шуми, упражњавајте неке спортске активности као што су трчање, вожња бициклом, тенис и сличне.
  3. Победите COVID-19! Суживот са корона вирусом, није живот погнуте главе и ишчекивање да једног дана постанете жртва овог вируса. Суживот са корона вирусом је грчевита борба до краја: Док не буде пронађен лек и вакцина! То може да потраје. Суживот са вирусом COVID-19 је борба да не оболите. Ако сачувате своје здравље у борби са корона вирусом – победили сте!

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,859ПратилацаЛајкуј
4,539ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб