ДруштвоЗдрављеРајачка народна школа здравља: Геолокализација вируса COVID-19

Рајачка народна школа здравља: Геолокализација вируса COVID-19

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

Свакодневно смањивање броја оболелих од корона вируса охрабрује и улива оптимизам да ће ускоро бити крај кошмару који је изазвао COVID-19 у Србији. Потребно је још мало стрпљења, али и смишљено деловање стручњака, као и понашање народа да злу дође крај.

Као и када су друге епидемије заразних болести у питању, при крају епидемије, болест се изненада појављује у неком крају или у некој радној средини и направи дар-мар подсећајући да ипак није све готово. Епидемиолози такву појаву болести називају „епидемија у џеповима“. Оне се јављају, ту и тамо по Србији, и очекиване су на местима где се не води довољно рачуна о превентиви против корона вируса.

Да би се то спречило, треба узети у обзир шта Светска здравствена организација предлаже. Постоји стратегија „Геолокализација вируса COVID-19“ која се састоји из три поступка:

  1. праћење (активно епидемиолошко извиђање терена),
  2. тестирање и
  3. изолација заражених.

На први поглед ништа ново, али то је најтеже спровести, јер тражи максимално покретљиво теренско ангажовање здравствене службе, преглед сумњивих да су болесни, обавезно тестирање, а по добијеним резултатима изолацију и лечење таквих случајева.

Појам геолокализација сам по себи намеће да би требало такву појаву болести у тзв. „џеповима“ опколити са свих страна и не дозволити да се она шири у друге просторе у околини, без обзира да ли се ради о суседним селима и градовима, или о радним организацијама у граду које сарађују са оном у којој је дошло до појаве вируса COVID-19.

Када је тестирање у питању, погрешно је што је оно условљено – ценом. У истраживању које треба да почне и да да слику колективног имунитета у Србији, цена тестирања је 1.200 динара, или ако неко сам пожели да се тестира чак 6.000! Тестирање је први и основни приступ у сузбијању епидемије корона вируса, а и других заразних болести које прете да се развију у епидемију и зато мора бити – БЕСПЛАТНО!

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб