ДруштвоЗдрављеРајачка школа здравља: Знањем против вируса COVID-19

Рајачка школа здравља: Знањем против вируса COVID-19

Рајачка школа здравља: О корона вирусу

Мењамо политику и тактику у борби са вирусом COVID-19. Предузећемо бројна тестирања болесних, свих за које се сумња су болесни и тестирање свих особа које су биле у контактима са претходним особама. За то је потребно време, људски ресурси, лабораторије и тестови. Опет се налазимо у трци са вирусом, који је до сада био увек неколико корака испред нас.

Масовно тестирање је једина шанса да се сукобимо са њим, фронтално и да зауставимо његово даље ширење. Да пређемо, како каже председник Србије у „контраофанзиву“. Одмах да кажем, сви који буду учествовали у тестирању изложени су заражавању вирусом короне, па морају применити строго све мере личне заштите.

Шта би нам донео нови приступ?

Кинески лекари прогнозирају, да би уз доследно примењивање постојећих мера, масовно тестирање могло учинити да за 29 дана COVID-19, буде зауздан и савладан.

Када се ради о мерама за сузбијање епидемије вируса COVID-19, резултате до сада предузиманих мера још немамо. Њихов циљ је био да се успори преношење болести све док се вирус корона „не умори и изгуби снагу“. Није ни потебно сада о њима доносити оцену.

Наш народ каже да се учињеном не налазе мане, а у Библији пише да је „боље са пола пута вратити се, него до краја рђавим путем ићи“. Ако погледамо развој епидемије и број јављања оболелих у току дана, може се рећи да смо још увек мало даље одмакли од почетка.

Елем и масовно тестирање и изолација оболелих и сумњивих су на епидемилошкој науци засноване методе сузбијања заразних болести. О њиховој ефикасности, сврсисходности и редоследу примене најбоље говори тзв. епидемиолошки Вограликов ланац (на слици).

Значи да једна заразна болест може да се појави и прошири само ако су испуњени одређени услови.

Ево који су то услови:

  1. Извор заразе,
  2. Путеви преноса и ширења заразе,
  3. Улазна врата заразе,
  4. Довољна количина и јачина клица и
  5. Осетљив организам за дотичну болест.

Ради се о стању имунитета, тј. отпорности или могућности организма да се одбрани од напада болести.

Ако се зна да је довољан само један услов из овог ланца уклонити да се онемогући ширење заразе, онда се поставља питање на који би се од поменутих услова требало усредсредити да би се зауставила епидемија корона вируса.

Најефикасније би било усредсредити се на рано (чим се појаве) откривање и изолацију извора заразе. У нашем случају то је особа која је болесна, или она која има благе симптоме болести, као и особе у последњем стадијуму инкубације. Масовно тестирање би томе допринело више од осталих противепидемијских мера. Много тога се још се не зна о корона вирусу: Колико дана пре појаве болести је болесник извор заразе, као и то да ли су они и колико дана, који су прележали болест, заразни у периоду опоравка.

Поменух изолацију. Она је нешто мање ефикасна и мање делотворна од претходне. Скупа су – моћне. Ако би се примениле доследно, испунила би се прогноза кинеских лекара да би за 29 дана корона вирус био под контролом.

Деловали смо и на спречавање продирања заразе кроз улазна врата. Пресецају путеве ширења заразе и хигијенске мере о којима већ све зна свако дете.

Добро је да делујемо на више услова који су потребни за спречавање ширења вируса COVID-19. Истовремено, примењени, чине снажну противепидемијску баријеру.

И за крај: Тестирајте се, тестирајте се, тестирајте се.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

1 КОМЕНТАР

Тема је затворена за коментаре

1 КОМЕНТАР

Тема је затворена за коментаре

Društvene mreže

24,857ПратилацаЛајкуј
4,541ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб