Ново истраживање је побило теорију да мајка својим имунитетом дуго штити новорођенче од болести…
Проблем је што бебе могу тек након навршене године да се вакцинишу против ове болести. Канадски истраживачи анализирали су узорке крви 200 беба у болници у Торонту у потрази за количином антитела која се боре против малих богиња. Количина антитела сведочи о јачини имунитета.
Недовољне количине антитела пронашли су код 20 одсто новорођенчади, 90 одсто беба старих три месеца и код свих беба старих шест месеци.
„Резултати су нас изненадили. Пре овог истраживање претпостављали смо да је већина новорођенчади имуна на мале богиње барем првих шест месеци живота”, рекла је Шели Болотин.
Болотин је објаснила да су ранија истраживања рађена у подручјима где су мале богиње чешће него у Торонту, па су због тога мајке биле више изложене болести, и њихово тело је самим тим стварало више антитела за борбу против малих богиња. То је разлог зашто мајке нису ни могле деци да пренесу толико антитела колико је то био случај у подручјима где су мале богиње чешће.
„Ако је низак ниво антитела код мајке, биће низак и код бебе, што аутоматски значи да и сама заштита краће траје”, закључила је Болотин и нагласила да је и ово истраживање показало колико је битно вакцинисати се против малих богиња, јер бебе са мање антитела може сачувати једино сигурно окружење.