Поводом обележавања месеца правилне исхране под слоганом „Правилна исхрана – доступна и приступачна свима. За свет без глади”, у Заводу за јавно здравље „Тимок” у Зајечару одржана је завршна манифестација.
Циљ ове акције јесте едукација и промоција правилне исхране.
У свету се све више конзумира храна која више има енергетске вредности, а мање нутритивне вредности, истакао је Ненад Ђорђевић, санитарно-еколошки инжењер специјалиста, Саветовалиште за правилну исхрану ЗЗЈЗ „Тимок” Зајечар.
„У току прошле деценије дошло је до глобализације светског тржишта хране, изгубио се традиционални начин исхране, који је подразумевао употребу хране која сезонски успева на одређеном поднебљу. Уместо такве хране, данас се углавном конзумира храна која више има енергетске вредности, а мање нутритивне вредности. То значи да се превише конзумирају масноће и шећери. Због тога долази до повећане гојазности и пораста крвног притиска, шећерних болести и пораста масноће у крви. У свету данас имамо преко 800 милиона гојазних, а исто толико имамо и гладних. Такође, постоји податак да се трећина произведене хране баци”, каже Ђорђевић.
На овој завршној манифестацији, уз пригодан програм за децу, уручене су награде за најбоље дечије ликовне и литерарне радове.
Организација за храну и пољопривреду (ФАО) обележава сваке године 16. октобар – Светски дан хране, дан када је ова организација и основана 1945. године. У Србији се 16. октобар – Светски дан хране обележава од 2001. године уз подршку Министарства здравља Републике Србије. Светски дан хране је и прилика да се укаже на значај постизања циља одрживог развоја – без гладних до 2030. године.