У зајечарском селу Лесковац у току су радови на чишћењу муља из Грлишког језера у селу Лесковац, а ускоро ће бити уређена и сеоска школа, како би мештани имали своје просторије за окупљање. Такође, за зајечарске извиђаче овде ће бити уређен и „Извиђачки салаш“ за смештај око седамдесетак извиђача.
Радови на ископу муља из Грлишког језера изводе се уз обалу и око моста на уливу Леновачке реке у језеро. Уговорена вредсност је 1.920.000 динара са ПДВ-ом. Радове је обишао градоначелник Зајечара Бошко Ничић.
„Изводе се радови који су договорени са предузећем ’Србија воде’, а то су радови на продубљивању канала Леновачке реке, која се улива у Грлишко језеро. Овде ће се прочистити и продубити део који је најпроблематичнији, да се не би затворио пут од Шљивара ка Лесковцу и ка Леновцу и Ласову, јер овде кад наиђу велике воде, угрожава и сам мост. Неопходно је да сада када је ниво воде спуштен урадимо ово. Следеће године размишљамо о комплетном продубљавању, како би се повећао капацитет водозахвата Грлишког језера, које нас све снабдева водом. Мислим да је ово једна од важних ствари које смо започели. Наравно, морамо да скренемо пажњу да се не баца смеће овде, јер све то смеће на крају заврши у језеру из ког ми пијемо воду. Лесковац није велико село, али има перспективу за развој сеоског туризма и да људи крену полако да се враћају овде. Уложили смо и у обнову школе око 1,2 милиона евра и то ће бити прва фаза, не толико због деце, већ да људи имају где да се окупљају и да организују разна дешавања. Током летњих месеци пуно је овде деце, али је и пуно наших извиђача, зато је трећи пројекат који заједно са ГИЗ-ом радимо јесте ’Извиђачки салаш’ који је на тридесетак метара одавде и где се и лети и зими скупљају извиђачи. Ту ће бити капацитет око 20 смештаја у затвореном и педесетак у шаторском насељу. Тако да у ова села која су била пред изумирањем, почнемо да враћамо живот. Оно што јесте битно, то је да након реконструкције путева у Зајечару, завршимо и пут који је преостао од изласка из Зајечара од Шљивара и да онда кренемо комплетно овај пут да радимо од Лесковца па до Горње Беле Реке. Верујем да ће ова села заживети, јер смо дужни да бринемо о сваком човеку и оном у центру града и оном у најудаљенијем селу. Надам се да ће поново заживети и продавнице да људи који се врате знају да имају све. Што је до локалне самоуправе, наставићемо и са организовањем манифестација и формирањем КУД-ова тамо где је то могуће”, истакао је Ничић.
Мештани зајечарског села Лесковац захвални су локалној самоуправи на помоћи у извођењу радова. Пројекти који ће бити реализовани настојаће да пре свега врате људе у Лесковац.
„Захваљујем се у име мештана Лесковца локалној самоуправи и свима који учествују у овом. Нама то много значи, сви ти пројекти биће испуњени”, каже Љубинка Окрчаловић, из Лесковца.
„Много нам значи, долазиће људи и из Зајечара и из других села, а реновирањем школе поново ће бити окупљање људи. Овде код моста када наиђе вода, дешавало се да не можемо да пређемо преко моста, тако да се надам да ће сад бити боље сада”, рекао је Зоран Милојковић, из Лесковца.
Такође, у наредном периоду планиран је пројекат у оквиру кога су планирани радови на згради школе у селу Лесковац. Понуђена вредност радова је 1.186.044,00 динара са ПДВ-ом, а подразумевају демонтажу старих, набавку и уградњу нових ПВЦ прозора и врата; скидање блатног малтера и дашчане оплате каратавана и израда спуштеног „армстронг“ плафона, стругање и припрема унутрашњих зидова за посно бојење и бојење сокле уљаном бојом, стругање и припрема унутрашњих зидова за малтерисање машинским малтером.
Трећи пројекат који је планиран у зајечарском селу Лесковац, јесте „Извиђачки салаш“. Планиран је смештај за 20 извиђача, а на парцели под шаторима још 50. Простор ће се користити за зимске и летње програме извиђача (течајеви и семинари), боравак у природи (логоровање), чишћење приобаља и пошумљавање голети. Овај пројекат реализује се у сарадњи са ГИЗ-ом.
Током јула 2024. године Немачка организација за међународну сарадњу – ГИЗ је расписала позив за ЈЛС да се пријаве за опремање омладинских простора у руралним срединама. Канцеларија за младе је након тога, објавила позив намењен младима (организацијама и неформалним групама) за уређење простора у руралним срединама. Након обиласка свих простора од стране ГИЗ-а уз присуство инжењера са пројекта „Обновљиви извори енергије” и омладинске раднице из Центра за омладински рад Нови Сад, закључено је да простор у Вражогрнцу и Лесковцу испуњавају услове који су неопходни да би се реализовао програм. С обзиром на то да се град Зајечар показао као добар партнер на пројекту „Перспективе за младе у руралним срединама”, ГИЗ је одлучио пружи подршку у опремању и адаптацији оба простора (Вражогрнац и Лесковац). Сваки простор ће се опремати до максималног износа од 10.000 евра + 3.000 евра за енергетску ефикасност (укупно 13.000 евра по простору). Учешће града Зајечара је предвиђено у износу од 50%.